FDD1-17251EBHW34-L
Qualtek
Product No:
FDD1-17251EBHW34-L
Manufacturer:
Qualtek
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
User Guide
Air Flow 325.0 CFM (9.10m³/min)
Noise 64.0dB(A)
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.790A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 48VDC
Voltage Range -
Product Status Active
RPM 4000 RPM
Mfr Qualtek
Material - Frame Aluminum
Features Speed Sensor (Tach)
Width 51.00mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight 2.5 lbs (1.1 kg)
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C
Series HPLC, FDD1-17251
Material - Blade Plastic
Power (Watts) 37.9 W