FED30-24T0515W
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
FED30-24T0515W
Description:
DC DC CONVERTER 5V +/-15V 3W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Current - Output (Max) 400mA, 33mA, 33mA
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency -
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 15V
Voltage - Output 3 -15V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 3
Series FED30W (30W)
Power (Watts) 3 W