FFA.1S.304.CLAC17
LEMO
Product No:
FFA.1S.304.CLAC17
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN CIRC PLUG 4P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.051" ~ 0.067" (1.30mm ~ 1.70mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 10A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 304
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Mfr LEMO
Contact Material Brass, Bronze
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C