FFE.1S.305.CLAC52Z
LEMO
Product No:
FFE.1S.305.CLAC52Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7A, 10A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 305
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr LEMO
Contact Material Brass, Bronze
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C