FFSD-07-S-11.80-01-N
Samtec Inc.
Product No:
FFSD-07-S-11.80-01-N
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
User Guide
Usage -
Number of Rows 2
Number of Positions 14
Color Gray, Ribbon
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Pitch - Cable 0.025" (0.64mm)
Series Tiger Eye™ FFSD
Length 0.983' (299.72mm, 11.80")