Home / Rectangular Cable Assemblies / FFSD-25-D-02.00-01-N-RN1
minImg
FFSD-25-D-02.00-01-N-RN1
Samtec Inc.
Product No:
FFSD-25-D-02.00-01-N-RN1
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
User Guide
Usage -
Number of Rows 2
Number of Positions 50
Color Gray, Ribbon
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Pitch - Cable 0.025" (0.64mm)
Series Tiger Eye™ FFSD
Length 0.167' (50.80mm, 2.00")