Home / Ceramic Capacitors / FG16X5R1H106KRT06
minImg
FG16X5R1H106KRT06
TDK Corporation
Product No:
FG16X5R1H106KRT06
Description:
CAP CER 10UF 50V X5R RADIAL
In Stock : 1021
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 10 µF