Home / Ceramic Capacitors / FG20C0G2E473JNT06
minImg
FG20C0G2E473JNT06
TDK Corporation
Product No:
FG20C0G2E473JNT06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.047UF 250V C0G RADIAL
In Stock : 2978
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series FG
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.047 µF