Home / Ceramic Capacitors / FG20X7S2A475KRT00
minImg
FG20X7S2A475KRT00
TDK Corporation
Product No:
FG20X7S2A475KRT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 4.7UF 100V X7S RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7S
Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series FG
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4.7 µF