Home / Ceramic Capacitors / FG24X7T2E104KNT06
minImg
FG24X7T2E104KNT06
TDK Corporation
Product No:
FG24X7T2E104KNT06
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.1UF 250V X7T RADIAL
In Stock : 6696
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7T
Size / Dimension 0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series FG
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.1 µF