Home / Ceramic Capacitors / FG28C0G2E101JNT00
minImg
FG28C0G2E101JNT00
TDK Corporation
Product No:
FG28C0G2E101JNT00
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 100PF 250V C0G RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series FG
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 100 pF