FGB.1B.307.CLAD72
LEMO
Product No:
FGB.1B.307.CLAD72
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 7A
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 307
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C