FGG.2B.316.CLAD82Z
LEMO
Product No:
FGG.2B.316.CLAD82Z
Description:
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 6A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 316
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C