FGG.2K.316.CLAC65
LEMO
Product No:
FGG.2K.316.CLAC65
Description:
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 6A
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 316
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C