FGJ.3B.304.CLLD10Z
LEMO
Product No:
FGJ.3B.304.CLLD10Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
LBP KEYJ 4C CHR 10MM D BR
User Guide
Cable Opening 0.362" ~ 0.394" (9.20mm ~ 10.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 19A
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 304
Connector Type Plug, Female Sockets
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C