FGJ.4B.307.CLLD12Z
LEMO
Product No:
FGJ.4B.307.CLLD12Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
LBP KEYJ 7C CHR 12.0MM D BR
User Guide
Cable Opening 0.417" ~ 0.472" (10.60mm ~ 12.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 20A
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 307
Connector Type Plug, Female Sockets
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C