FH16-80S-0.3SHW
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FH16-80S-0.3SHW
Description:
CONN FPC BOTTOM 80POS 0.3MM R/A
User Guide
Actuator Color Brown
Mating Cycles 20
Voltage Rating 30V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyamide (PA), Nylon
Current Rating (Amps) 0.15A
Contact Finish Tin-Lead
Height Above Board 0.118" (3.00mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Features Pick and Place Cap, Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Cable End Type Tabbed
Number of Positions 80
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FH16
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Beige
Pitch 0.012" (0.30mm)