FH19SC-16S-0.5SH(09)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FH19SC-16S-0.5SH(09)
Description:
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.5MM R/A
In Stock : 3857
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Voltage Rating 50V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.037" (0.95mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Cable End Type Tapered
Number of Positions 16
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FH19SC
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Beige
Pitch 0.020" (0.50mm)