FH23-17S-0.3SHAW(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FH23-17S-0.3SHAW(51)
Description:
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.3MM R/A
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles 10
Voltage Rating 30V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) 0.3A
Contact Finish Tin-Lead
Height Above Board 0.049" (1.25mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.20mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Features Low Insertion Force (LIF)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Cable End Type Tapered
Number of Positions 17
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FH23
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Beige
Pitch 0.012" (0.30mm)