FH29DJ-120S-0.2SHW(05)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FH29DJ-120S-0.2SHW(05)
Description:
CONN FPC BOTTOM 120POS 0.2MM R/A
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Voltage Rating 40V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Current Rating (Amps) 0.25A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.047" (1.20mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.20mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Cable End Type Tabbed
Number of Positions 120
Contact Finish Thickness 1.97µin (0.050µm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FH29D
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Beige
Pitch 0.008" (0.20mm)