FH35W-31S-0.3SHW(99)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FH35W-31S-0.3SHW(99)
Description:
CONN FPC TOP 31POS 0.3MM R/A
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles 10
Voltage Rating 30V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Current Rating (Amps) 0.2A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.035" (0.88mm)
Material Flammability Rating UL94 HB
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.20mm
Connector/Contact Type Contacts, Top
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Cable End Type Tapered
Number of Positions 31
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FH35
Locking Feature Rotary Lock, Backlock
Housing Color Beige
Pitch 0.012" (0.30mm)