FH41-50S-0.5SH(99)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
FH41-50S-0.5SH(99)
Description:
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.5MM R/A
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Voltage Rating 50V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.098" (2.50mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Cable End Type Tabbed
Number of Positions 50
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FH41
Locking Feature Flip Lock, Backlock
Housing Color Gray
Pitch 0.020" (0.50mm)