FHG.1K.305.CLAC55Z
LEMO
Product No:
FHG.1K.305.CLAC55Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 9A
Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 305
Connector Type Plug, Male Pins
Mfr LEMO
Contact Material Brass
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C