Home / Ceramic Capacitors / FK11X5R1C156MN006
minImg
FK11X5R1C156MN006
TDK Corporation
Product No:
FK11X5R1C156MN006
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 15UF 16V X5R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series FK
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 15 µF