Home / Ceramic Capacitors / FK20X7R1H335KR000
minImg
FK20X7R1H335KR000
TDK Corporation
Product No:
FK20X7R1H335KR000
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
In Stock : 63
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series FK
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 3.3 µF