Home / Ceramic Capacitors / FK20X7S2A335KR006
minImg
FK20X7S2A335KR006
TDK Corporation
Product No:
FK20X7S2A335KR006
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 3.3UF 100V X7S RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7S
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Ratings -
Series FK
Thickness (Max) -
Package / Case Radial
Mfr TDK Corporation
Capacitance 3.3 µF