Home / Ceramic Capacitors / FK22X5R0J107MN006
minImg
FK22X5R0J107MN006
TDK Corporation
Product No:
FK22X5R0J107MN006
Description:
CAP CER 100UF 6.3V X5R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Size / Dimension 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Mfr TDK Corporation
Capacitance 100 µF