FK22Y5V1A107Z
TDK Corporation
Product No:
FK22Y5V1A107Z
Description:
CAP CER 100UF 10V Y5V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance -20%, +80%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient Y5V (F)
Size / Dimension 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Mfr TDK Corporation
Capacitance 100 µF