Home / Ceramic Capacitors / FK26X7R2J332KN006
minImg
FK26X7R2J332KN006
TDK Corporation
Product No:
FK26X7R2J332KN006
Description:
CAP CER 3300PF 630V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Not For New Designs
Mfr TDK Corporation
Capacitance 3300 pF