FKN400FR-73-0R47
YAGEO
Product No:
FKN400FR-73-0R47
Description:
RES 0.47 OHM 1% 4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 470 mOhms
Series FKN
Power (Watts) 4W