Home / Film Capacitors / FKP2F013301G00JI00
minImg
FKP2F013301G00JI00
WIMA
Product No:
FKP2F013301G00JI00
Manufacturer:
WIMA
Description:
FKP 2 3300 PF 250 VDC 5.5X7X7.2
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series FKP2
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr WIMA
Capacitance 3300 pF