Home / Film Capacitors / FKP4J001004B00KSSD
minImg
FKP4J001004B00KSSD
WIMA
Product No:
FKP4J001004B00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
CAP FILM 100PF 10% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series -
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 350V
Mfr WIMA
Capacitance 100 pF