Home / Film Capacitors / FKS2D011001A00JSSD
minImg
FKS2D011001A00JSSD
WIMA
Product No:
FKS2D011001A00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
FKS 2 1000 pF 100 VDC 2.5x6.5x7.
In Stock : 15450
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series FKS 2
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 63V
Mfr WIMA
Capacitance 1000 pF