FN3256H-160-40
Schaffner EMC Inc.
Product No:
FN3256H-160-40
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Description:
LINE FILTER 480VAC 160A CHASS
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Applications General Purpose
Configuration Single Stage
Frequency - Operating DC ~ 60Hz
Termination Style Terminal Block
Approval Agency CSA, ENEC, UR
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series FN 3256
Inductance -
Mfr Schaffner EMC Inc.
Filter Type Three Phase (Wye)
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) 300 V
Package Tray
Voltage - Rated AC (Phase to Phase) 520 V
Voltage - Rated AC 480V
Current 160 A