FNR2E-0R01F1
Riedon
Product No:
FNR2E-0R01F1
Manufacturer:
Riedon
Description:
RES CHAS MNT 0.01 OHM 1% 80W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Composition Metal Foil
Height - Seated (Max) 0.476" (12.10mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Size / Dimension 1.496" L x 1.024" W (38.00mm x 26.00mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 10 mOhms
Series FNR
Power (Watts) 80W