FRCIR02R-14S-2PX-F80-13
ITT Cannon, LLC
Product No:
FRCIR02R-14S-2PX-F80-13
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Description:
CONN RCPT MALE 4POS SILVER CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.756" (19.20mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Rubber
Ingress Protection Environment Proof
Voltage Rating 200VAC, 250VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 13A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 14S-2
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Features Flame Retardant
Contact Finish - Mating Silver
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C