FSI-120-10-LTL-D-AB
Samtec Inc.
Product No:
FSI-120-10-LTL-D-AB
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
1.00 MM ONE-PIECE INTERFACE
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 40
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series FSI
Connector Type Stacking Compression
Pitch 0.039" (1.00mm)