FSOT5509E2K500KE
Vishay Huntington Electric Inc.
Product No:
FSOT5509E2K500KE
Description:
RES CHAS MNT 2.5K OHM 10% 55W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.594" (15.08mm)
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Size / Dimension 3.500" L x 1.187" W (88.90mm x 30.16mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flange Braces, Right Angle
Resistance 2.5 kOhms
Series FSOT
Power (Watts) 55W