FT-63ES500
Nidec Components Corporation
Product No:
FT-63ES500
Description:
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN SIDE
In Stock : 190
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Resistance 50 Ohms
Series FT-63
Power (Watts) 0.5W, 1/2W