FT-63ETP102
Nidec Components Corporation
Product No:
FT-63ETP102
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN TOP
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension Square - 0.276" x 0.276" Face (7.00mm x 7.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Resistance 1 kOhms
Series FT-63
Power (Watts) 0.5W, 1/2W