Home / Headers, Male Pins / FTMH-150-02-F-DV-ES
minImg
FTMH-150-02-F-DV-ES
Samtec Inc.
Product No:
FTMH-150-02-F-DV-ES
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER SMD 100POS 1MM
User Guide
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 2.8A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features End Shrouds
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating 0.075" (1.90mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 100
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series FTMH
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)