Home / Headers, Male Pins / FTSH-120-01-SM-DV-K-A-TR
minImg
FTSH-120-01-SM-DV-K-A-TR
Samtec Inc.
Product No:
FTSH-120-01-SM-DV-K-A-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height 0.099" (2.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.4A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Cuttable
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features Board Guide, Keying Shroud
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series FTSH
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)