Home / Headers, Male Pins / FTSH-127-03-L-DV-TR
minImg
FTSH-127-03-L-DV-TR
Samtec Inc.
Product No:
FTSH-127-03-L-DV-TR
Description:
CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height 0.099" (2.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.4A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.065" (1.65mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 54
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)