Home / Headers, Male Pins / FTSH-135-04-L-DH-A-C
minImg
FTSH-135-04-L-DH-A-C
Samtec Inc.
Product No:
FTSH-135-04-L-DH-A-C
Description:
CONN HEADER SMD R/A 70POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height 0.135" (3.43mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.4A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Features Board Guide, Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 70
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)