FVT02506E10K00JE
Vishay Huntington Electric Inc.
Product No:
FVT02506E10K00JE
Description:
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 25W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Size / Dimension 0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Product Status Active
Mounting Feature Brackets (not included)
Resistance 10 kOhms
Series FVT
Power (Watts) 25W