FVTS05R2E600R0JE
Vishay Huntington Electric Inc.
Product No:
FVTS05R2E600R0JE
Description:
RES CHAS MNT 600 OHM 5% 5W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Size / Dimension 0.313" Dia x 1.000" L (7.94mm x 25.40mm)
Product Status Active
Mounting Feature Brackets (not included)
Resistance 600 Ohms
Series FVTS
Power (Watts) 5W