FVTS10R1E40K00JE
Vishay Huntington Electric Inc.
Product No:
FVTS10R1E40K00JE
Description:
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 12W
In Stock : 218
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Size / Dimension 0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Product Status Active
Mounting Feature Brackets (not included)
Resistance 40 kOhms
Series FVTS
Power (Watts) 12W