FW-04-01-F-D-300-180
Samtec Inc.
Product No:
FW-04-01-F-D-300-180
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 8
Color Black
Length - Post (Mating) 0.180" (4.572mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.525" (13.335mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.300" (7.620mm)
Length - Tail 0.045" (1.143mm)