FW-04-03-F-D-202-160
Samtec Inc.
Product No:
FW-04-03-F-D-202-160
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 8POS 0.05 STACK SMD
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 8
Color Black
Length - Post (Mating) 0.160" (4.064mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.362" (9.195mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.202" (5.131mm)