FW-04-04-F-D-157-067
Samtec Inc.
Product No:
FW-04-04-F-D-157-067
Description:
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H
Color Black
Length - Post (Mating) 0.067" (1.702mm)
Row Spacing 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.314" (7.976mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, FW
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.157" (3.988mm)
Length - Tail 0.090" (2.286mm)